WhatsApp
Bizi Arayın

Yara İzi

Yara İzi Önleme Ve Tedavisi

Vücudumuzda meydana gelen cerrahi işlem ya da kaza sonucu oluşan kesikler iyileşme aşamasında ister dikilsin ister kendi kendine iyileşsin mutlaka iz kalıcıdır. Derinin yaralanma sonrası verdiği iyileştirme tepkisinin sonucudur. Bu kesiler eğer kendi kendine iyileşirse kalacak olan izler çok daha belirgindir. Ama dikiş ile kesi erken dönemde uygun şekilde kapatılırsa , düzgün yara bakımı yapılırsa izler en az şekilde hatta görünmeyecek kadar az şekilde kalır.
Estetik ameliyatlardan sonra da izler kalıcıdır. Ancak kesiler kontrollü yapıldığı için, kesilerin dikişi uygun yapıldığı için ayrıca izler saklı bölgelerde tasarlandığı için görülmezler.
Kalacak olan izler kişinin genetiğine, bölgesine, yaşına, ırkına, cilt tipine, sağlığına göre değişiklik gösterir. Yüz bölgesindeki izler çok daha güzel iyileşirken özellikle göğüs ön duvarı gibi bölgelerde izler çok daha belirgin ve kötü iyileşmektedir. Aynı zamanda vücut çizgilerine paralel olan kesiler çok daha güzel iyileşirken dik olan kesiler çok daha belirgin olarak iyileşmektedir. Bazı bünyelerde izler görünmeyecek kadar ince iyileşirken, bazı kişilerde kabarık kızarık ve görünür halde iyileşebilir.
İz tedavisinde asıl amacımız izler kötü hale gelmeden önlemektir. O yüzden cerrahi işlemler sonrası yara bakımı, doktorunuz tarafından önerilecek olan iz kremlerini kullanmak, güneş koruyucusu kullanmak, nemlendirici kullanmak çok önemlidir.

Koruyucu Önlemler

Kesi sonrası günlük pansumanla lokal yara yeri bakımı; Böylece enfekte olma ihtimali azaltılır. Yara yeri su geçirmez hale gelene kadar uygun nem ortamı ve bakterisiz alan oluşturulmuş olunur.
Dikişlerin zamanında alınması; Eğer alınacak dikişleriniz varsa doktorunuzun önerdiği zamanda dikişlerin alınması çok önemlidir. Dikişler yabancı maddedir ve cildinizde istenmeyen reaksiyonlara sebep olabilir.
Lokal nemlendirme ve güneş koruyucusu kullanılması; Güneş ışınları pigmentasyon artışı ve bunların kalıcı hale gelmesine yol açar. Güneşten kaçınmak, solaryuma girmemek ve dışarı çıkıldığında güneş koruyucusu çok önemlidir.
İz kremleri; doktorunuzun önerdiği jeller hem tedavi hem de önlem amaçlı kullanılabilir.
Silikon bantlar; Yara üzerinde tabaka oluşturarak elektriksel olarak hücrelerin aşırı büyümesini engelleyen sistemlerdir.

Tedavi Seçenekleri

Cerrahi Tedavi:

Kötü iyileşmiş bir yara iziniz var ise cerrahi ile o bölgenin yeniden çıkartılıp tekrar dikilmesi işlemidir. Ancak tekrar iyileşme aktive edildiği için tekrar kötü ve belirgin şekilde iyileşme ihtimali yüksektir. Bu yüzden koruyucu önlemlere bu aşamada çok önem vermek gerekir. Hasta bu açıdan yakın takipte olmalıdır. Cerrahi yapılırken bir takım plastik cerrahi  ( Z-plasti, W-plasti) ile kesilerin vücut çizgilerine göre yerleşimi değiştirilerek izlerin daha sonra güzel iyileşmesi sağlanabilir.

Plazma Enerjisi ile Tedavi (Plexr) :

Kötü ve deriden kabarık iyileşen (hipertrofik skar ve keloid) ve cerrahi yapıldığında başarılı olmayacağı düşünülen skarlarda plazma enerjisi ile faydalı sonuçlar alınması mümkün olabilir.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 6 aydır.

Dikkat

Güneş koruyucu, aralıklı takip

Ağrı

Yok

Anestezi

Lokal

Yenilenme Zamanı

Gerek Yok

İşlem Süresi

20-30 dakikadır.

İyileşme Süreci

1 ay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir