WhatsApp
Bizi Arayın

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir?

Sıklıkla kepçe kulak görüntüsünden yakınan hastalar ameliyat olmaktadır. Bunun yanında kulak büyüklüğü ya da kulak meme problemleri de ameliyatla düzeltilebilir. Hasta hangi kulağından rahatsızsa o taraf için işlem yapılabilir.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulak yapısı iyi yönden kepçe görünümü olabilir. Birincisi kafa ile kulak arası açının fazla olması. Bir diğeri de kulak üzerindeki üst kıvrımın yeterince gelişmemesidir.

Ameliyat Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ameliyat zamanı çocukluk çağında okul öncesi dönemde önerilir. Böylece çocuk okula başlamadan kulakları düzeltilmiş olur ve okulda arkadaşları arasında yaşanabilecek problemler nedeniyle özgüven kaybı olması engellenir. Erişkinlerde her yaşta yapılabilir.

Ameliyat Öncesi

Kişinin kulakları hakkında beğenmediği noktalar öğrenilir, beklentiler gerçeği yansıtıp yansıtmadığına bakılır. Kulak yapısı incelenir ve kepçeye sebep olan yapılar belirlenir. Gerekli fotoğraflama yapıldıktan sonra işlem sonrası modelleme yapılır.

Ameliyat

Kulak arkası kesiler yapılır. kulak arkasında olduğu için izler görülmez. Kulak yapısında düzeltmeler yapılır ve kalıcı dikişler konulur. Gerekirse kıkırdak ve/veya fazla deri çıkartılır. Uygun pansuman ve sargılama yapılır.

Ameliyat Sonrası

İşlem sonrası hasta evine döner. İki gün sonra sargılar açılır ve özel kulak bandajları verilir. Bugünden sonra banyo yapılabilir. Kulaklarda hafif şişlik görülebilir. Yaklaşık 1-2 haftada şişlikler yok olmaya başlar. İkinci gün işe başlayabilir.

Özel Bandajlar Ne Kadar Kullanılır?

Ameliyat sonrası 2. gün uygulanır. Tenisçi bandajı ya da spordu bandajı olarak temin edilebilir. Uygulama sonrası 2 hafta boyunca tüm gün takmak gerekir. Sonraki 2 hafta ise sadece gece yatarken takmak yeterli olacaktır.

Riskleri Nelerdir?

Sık görülen komplikasyonları yoktur. Kulakta şişlik morluk, enfeksiyon ve kanama görülebilir. İçlerinde en sık görüleni kulak yapısında tekrar kepçe görünümün oluşmasıdır. Hasta hekim önerilerine uyarsa başarı oranı daha yüksek olabilir.

Sonuç

Kalıcıdır ve ameliyat sonucu ile kişi özgüveni ve sosyal hayata uyumu artabilir.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 6 ay- 1 yıldır.

Ağrı

Var

Anestezi

Genel

Yenilenme Zamanı

Gerek yok

İşlem Süresi

İşlem süresi 2-3 saattir.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci 7-14 gündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir