WhatsApp
Bizi Arayın

Erkek Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun yüzümüzün tam orta noktasında olan, her gün gördüğümüz, şeklinin dışında nefes alma için en önemli organımızdır. Estetik burun ameliyatları yapılan estetikler içinde en sık olanıdır. Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesi, küçültülmesi yada belli bölgelerinin büyütülmesidir. 17-18 yaşlarında tamamlanır. Bu yaşlardan itibaren her yaştan hastaya estetik burun operasyonları uygulanabilir.
Son yıllarda açık tekniklerden çok kapalı yöntemler burun estetiğinde iyi sonuçlar verdiğinden estetik cerrahlar da bu yöntemleri tercih eder. Aynı zamanda doğumsal anomali ya da travma gibi sebeplerle burun yaralanma sonrası yeniden burun yapılandırma ameliyatları da yapılabilmektedir.

Burnumda Ne Gibi Değişimler Yapılabilir?

 Burun boyutlarında değişimler
– Burun genişliğinde daralma
– Burun kemeri
– Düşük burun ucunun kaldırılması
– Geniş burun ucunun küçültülmesi
– Burun deliklerinin yeniden şekillendirilmesi
– Burun eğriliğinin düzeltilmesi
– Burun kaynaklı nefes alma problemlerinin giderilmesi

Ameliyat

Seçilen yönteme göre nefes alma ile ilgili sorunlar için Septoplasti ve yeniden burun şekillendirme Rinoplasti yapılır. Burun içi kıkırdak ve kemik yapısı yeniden şekillendirilir. Kıkırdak ihtiyacımız olursa sıklıkla septum denilen orta hat kıkırdak kullanılır. Eğer yeterli kıkırdak kaynağı yok ise kişinin kendi kulak ya da kaburga kıkırdakları kullanılabilir. Burun üzerinde özel atel uygulanır. Burun içerisine tampon sıklıkla yerleştirilmez. Ameliyat sonunda küçük yapışmaz silikon tamponlar konulabilir, bu tamponlar sayesinde hasta daha rahat nefes alabilir.

Ameliyat Sonrası

Beslenme kısa bir süre sonra başlar. Beslenme sonrası hasta yürütülür. Aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Eğer tampon uygulanmış ise 2-3 gün çekilir. Burun üzerindeki atel 7. gün çıkarılır. Atel çıkarılma sonrası banyo yapılabilir, iş hayatına dönülebilir. İlk günlerde nefes alma güçlükle yapılır. Yüzde ve burunda şişlikler ve morluklar oluşabilir. Hafif kuvvetteki aktiviteler 3 hafta sonra, ağır aktiviteler ise 4-6 hafta sonra başlanabilir. Gözlük kullanımı ise 4-6 hafta sonra yapılabilir.

Sonuç

Orta halli şişlikler yaklaşık 2-3 haftaya kadar devam eder. Burun şekli yaklaşık 1 ay sonra netleşmeye başlar. Bu süre sonunda %70-80 şişlik inmiş olur. Geri kalan %10-20 şişliklerin inmesi ayları sürer. Tamamen şişliklerin kaybolup iyileşme yaklaşık 1 yılı bulur.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 6 ay- 1 yıldır.

Dikkat

Güneş koruyucu, gözlük kullanımı 1 ay kısıtlı

Ağrı

Yok

Anestezi

Genel

Yenilenme Zamanı

Gerek yok.

İşlem Süresi

İşlem süresi 1-2 saattir.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci 1 haftadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir