WhatsApp
Bizi Arayın

Çene Ucu Estetiği

Çene Estetiği Nedir?

Çene yapısının yüzün diğer bölümleri ile orantılı olmadığı durumlarda yapılabilecek ameliyatlardır. Çene ameliyatlarında ki amaç çene yapısının yüzün diğer bölümleri ile arasındaki orantıyı yakalamaktır. Hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir. Artık dünya genelinde dermal dolgularla da çene proporsiyonu değiştirilebilmektedir. 

Neler Yapılabilir?

Çene büyütme veya çene küçültme

Ameliyat Öncesi

Kişi hakkında ayrıntılı medikal bilgi elde edilir. Kişinin beklentileri ve çenesi hakkındaki şikayetleri dinlenir. Kişinin çene yapısına neler yapılabileceği, nasıl bir görüntü elde edileceği beraber konuşulur. Hastanın diğer yüz yapıları ayrıntılı incelenir. Uygun çizimler ve gerekli fotoğraflama yapılır.

Ameliyat

Kesiler çene altından yada ağız içinden yapılabilir. Ağız içinden yapılırsa bakteri bulaşma riski daha fazladır ama görünür bir iz oluşmaz. Daha sonra uygun implant çene ucuna yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası

Hasta aynı gün yada ertesi gün taburcu edilir. Ağız içi kesilerde uygun antibiyotiklerle desteklenir. Beslenmesi ilk günlerde sıvı ağırlıklı olur. Eve gider gitmez banyo yapabilir. Ağız içi dikiler kendi erir. Çene altı dikişler 10. gün alınır. Kişinin yüzü ve çene etrafı şişebilir ve morarabilir. Yaklaşık 2-3 hafta sonra sosyal ortamlarda tolere edilebilir düzeye ulaşır. Hasta 7-10 gün sonra işe dönebilir. 

Çene Büyütme

Çene yapısı geride olanlar, iri yapılı burun yapısı olanlar, kare şekilli çene yapısı olanlar uygun adaylardır.
Uygulanacak implantlar çok çeşit olabilir. Amaç sert ve doğal çene hattını oluşturabilecek kaliteli materyal kullanmaktır.
Bu ameliyata burun ameliyatı, dudak genişletme gibi ek girişimler eklenebilir.

Çene Küçültme

Genel anestezi altında ya da lokal ve sedasyon altında yapılabilir. Yaklaşık 1 saat kadar sürer. Kesiler çene altından ya da ağız içinden yapılabilir. Ağız içinden yapılırsa bakteri bulaşma riski daha fazladır ama görünür bir iz oluşmaz. Daha sonra çene ucu kemiği kesilir, küçültülür ve yeniden şekillendirip plak ve vida yardımı ile sabitlenir.

Yerleştirilen İmplantlar Güvenli Midir?

Oldukça güvenlidir ve kalıcı sonuçları olan ameliyatlardır. Bir takım komplikasyonları olabilir. İmplant yer değiştirebilir, sinir hasarı sonucu çenede hissizlik olabilir, enfeksiyon görülebilir.

Sonuç

Her iki ameliyat ile kişi özgüveni ve sosyal girişkenliği artar. Hasta değerlendirirken burun ameliyatı, yüz germe, dudak büyütme gibi ek girişimler hatırlatılmalıdır.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 6 ay-1 yıldır.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci 7-10 gündür.

Ağrı

Minimal düzeyde olur.

Anestezi

Genel

Yenilenme Zamanı

Yok

İşlem Süresi

İşlem süresi 1-2 saattir.

Çeneye şekil verme dolgular ile de sağlanabilir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir