WhatsApp
Bizi Arayın

Yağ Çekme

Yağ Çekme Nedir?

Yağ çekme ameliyatları kilo verdirme ameliyatları değildir. Yağ dokusunun fazla olduğu kontür problemi yaratan bölgelere uygulanır.

Klasik yağ çekme yönteminin yanında son teknolojiler olan ultrasonik ses dalgalı veya lazer yardımlı yağ çekme yöntemleri bulunmaktadır. Temel prensip yağ çekme öncesi enerji dalgası ile yağların parçalanmasının sağlanmasıdır. Enerji olarak ultrasound (Vaser) ya da laser kullanılabilir. Bu yöntemlerle cilt üzerinde pürtüklenme olma olasılığı daha düşüktür. Enerjilerin meydana getirdiği hasar alt tabakalarda olduğu için, deride de toparlanma sağlanabilir. Deride toparlanma etkisi laser yardımlı yağ çekme ile daha fazladır ama uzamış ödemler daha çok görülebilir. Bu enerjiler yağ dokusuna spesifiktir, damar sinir gibi dokulara zarar vermezler, böylece daha hızlı iyileşme olanağı sağlar.

Ameliyat Öncesi

Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, ameliyat hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, ameliyat sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi, gerekli tahlil ve tetkikler yapılır.

Ameliyat

Yağ çekme yapılacak alanlara yakın kıvrım yerlerine denk gelen 0,5 cm lik kesilerle girilir. Ağrı ve kanama kontrolü için bu deliklerden içeri özel hazırlanmış sıvı filtrasyondan geçirilir. Belli süre beklendikten sonra enerji bazlı cihazlarla yağlar parçalanır ve aynı yerlerden parçalanmış olan yağlar çekilir. Dren yerleştirilmez. Birden fazla vücut bölgesine uygulanabilir.

Uygulama Nasıl Gerçekleşir Ve Yara İzi Kalır Mı?

Kısa sürede beslenme başlar. Operasyon birkaç saat sonra taburcu edilebilir. Dikiş bölgelerinden ilk gün hafif sıvı sızıntıları olabilir. Operasyondan 2 gün sonra banyo yapılabilir. İşe geri dönme 1 hafta sonra, hafif egzersiz 3 hafta sonra, ağır egzersiz 6 hafta sonra yapılır. Operasyon alanlarında morarma ve şişlikler görülebilir ortalama 2-3 hafta sürer. Tam iyileşme 6 ay- 1 yıl sonundadır.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 6 ay-1 yıldır.

Dikkat

Kilo alımına dikkat

Ağrı

Minimal

Anestezi

Genel

Yenilenme Zamanı

Gerek yok

İşlem Süresi

1-1.5 saattir.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci 5-7 gündür.

NOT

Özel korse 4 hafta giyilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir