WhatsApp
Bizi Arayın

Bişektomi

Bişektomi Nedir?

Bişektomi, yanak estetiği olarak da bilinen, alt yanak bölgesinde yer alan latince ‘Bichat’ adı verilen yağ paketlerinin ağız içi minik bir kesiden girilerek fazla kısımlarının alınmasıdır. Bu sayede alt yanak bölgesindeki aşırı sarkık, yüze U şeklini veren görüntü düzeltilerek kişinin genç halindeki V şekli oluşturulur. Lokal anestezi ile de yapılabilir. Kişi aynı gün işine dönebilir. İlk iki gün buz uygulaması yapılır. Oluşan geçici şişlik 10 gün içerisinde geçer. Ameliyatın alt yanak bölgesinde oluşturmasını istediğimiz değişiklikleri ilk aylar içerisinde son halini alır.

Bişektomi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi müdahalelerde olan kanama ve hematom riski bişektomi ameliyatında da vardır. Prosedür sonrası buz uygulama veya geçici olarak korse-bandaj kullanımı ile bu risk önlenir. Enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotik ve ağız içi antiseptik gargara kullanırız. Geçici uyuşukluk, mimik kaybı olabilir. Ayrıca çıkarılan yağ miktarına rağmen yüzde beklenen değişikliğin yeterli olmaması beklenebilir.

Bişektomi Ameliyatının Zararı Var Mıdır?

Herhangi bir sıra dışı komplikasyon görülmezse bişektomi ameliyatı nedeniyle hastalar zarar görmezler diyebiliriz.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bişektomi ameliyatı sonrası ilk iki gün yüze buz uygulaması, ihtiyaç varsa baskı için bandaj uygulaması, ilk hafta ağız içi antiseptik gargara kullanılması, ağızdan antibiyotik kullanılması, ağır egzersiz yapılmaması ve varsa hastanın durumuna özel olarak doktor tarafından önerilenlerin yapılması önemlidir.

Bişektomi Kimlere Yapılmaz?

Genelde yanak bölgesinde doku fazlası bulunmayanlar için bişektomi tavsiye edilmez. Kalp veya şeker(diyabet) gibi kronik rahatsızlıklar ve kemoterapi gibi ağır tedaviler gören kişinin operasyon için tam uygunluğunun gözden geçirilmesine neden olabilir.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir