WhatsApp
Bizi Arayın

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme yapısı büyük, taşımakta zorlanan, sosyal açıdan, sağlık yönünden problem yaşayan kadınlarda sadece görünüm açısından değil, diğer problemler yönünden de uygulanması gerekli olabilen bir operasyondur.  Hastada oluşabilecek duruş bozukluğu, sırt ağrısı, bel bölgesi ağrıları, meme altı pişikleri ve sütyen askı izlerinin yarattığı sıkıntıları gidermesi bakımından da önemlidir. Aynı zamanda kadınların fiziksel aktivitelerinde de kısıtlılık meydana getireceği için küçültme sonrası kişilerin özgüvenlerini yerine getirecek bir ameliyattır.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarılara kişinin beden özelliklerine göre olan seviyelere taşınır. Fazla olan meme dokusu ve cilt çıkartılır. Daha sonra memeye şekil verilip deri kapatılır. Meme başı korunur. Memedeki ameliyat izleri, meme başının etrafında yuvarlak olarak, meme başından meme altı oluğa kadar dik şekilde (lolipop formu) ve meme altı oluğunda yatay bir şekilde (ters T yada çapa formu) oluşturulur. Meme içinde kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınç boruları yerleştirilir, pansuman ve özel sütyenlerle operasyon sonlandırılır.

Ameliyat Sonrası

Genellikle bir gece hastane yatışı olur. Ameliyat sonrası beslenme kısa sürede başlar. Pansumanlarınız 3. veya 4. günden sonra açık bırakılır sadece özel sütyen giyilir. bu sürelerden sonra duş alabilirsiniz. Memelerde ağrı, şişlik morluklar oluşabilir 8-10 gün içerisinde bu şikayetler geriler. Bir hafta sonra işe geri dönebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatının Emzirme İle İlişkisi

Normal süt verme için süt kanallarıyla meme başına bağlantısı olan ve işlevsel meme dokusunun varlığı ve meme başının duyarlılığının olması gereklidir. Bu anatomik ve fizyolojik özellikleri bozmayan bir cerrahi girişim sonrasında emzirmenin bozulması söz konusu değildir.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 6 ay- 1 yıldır.


Dikkat

Özel sütyen takılır.

Ağrı

Minimal derecede ağrı olur.

Anestezi

Genel

Yenilenme Zamanı

Sürekli

İşlem Süresi

İşlem süresi 2-3 saattir.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci 7-10 gündür.

NOT

Rutin meme taramasına devam.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir