WhatsApp
Bizi Arayın

Tüm Yüz Botoks

Botulinum Toksin Nedir?

Botulinum Toksin son yıllarda özellikle yüzdeki mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde en sık uygulanan kozmetik prosedürdür.
Botulinum toksini, bir bakteri olan Clostridium Botuliunum toksinidir. Bu toksin sinir uçlarından kasların kasılması için gerekli olan maddelerin salınmasını engeller. Böylece uygulanan bölgedeki kasların kasılmasını bloke ederek, ciltteki mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların  giderilmesine yardımcı olur. Muayenehane olarak toksinin faydaları 3 ile 6 ay arasında gözle görülmektedir. Tüm etkilerin gerilemesi 6 ile 7 ay sürer. İki yıl boyunca düzenli toksin enjeksiyonu yaptıran hastalar botulinum toksininin etkilerinde uzama fark edebilir.

Kullanım Alanları

Botulinum Toksin alın bölgesindeki yatay çizgilerin, iki kaş arasındaki dikey çizgilerin, göz kenarındaki (kaz ayağı) yatay çizgilerin, burun üzeri çizgilerinin, dudak üzeri dikey çizgilerinin, boyundaki çizgilerin giderilmesinde, kaş kaldırılmasında. El, ayak, yüz ve koltuk altı (aksilla) aşırı terlemelerinin tedavisinde (hiperhidroz) Migren ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Masseter (çiğneme kası) kası kalınlaşmasına bağlı çene genişlemesi tedavisi.

Etki Süreleri

Toksinin etkisi uygulama sonrası 3 ile 7 gün arasında başlamaktadır. Bu etki süresi mimiklere bağlı kırışıklık tedavisinde 3-6 ay, aşırı terleme tedavisinde ise 8-12 ay kadardır. Uzun vadeli kullanımında kaslarda herhangi bir zayıflık yaratmaz. Aksine kas kasılmalarını engellediği için yaşlanmanın etkilerinin geciktirebilir.

Ne Zaman Yapılabilir?

Botulinum toksin uygulaması ihtiyaç görülen her yaşta ve her mevsimde uygulanabilir.

Kimlere Uygulanmaz?

Bilimsel bir çalışması olmamasına rağmen toksin, gebelik ve emzirme dönemlerindeki kişilere önerilmez. Sinir kas sistem hastalıklarında ve diğer otoimmün hastalıklarda uygulanmaz. Aminoglikozid türü antibiyotikler ve sinir kas iletimine etkisi olan ilaçlarla birlikte uygulanmamalıdır.

İşlem

Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Eğer terleme tedavisi yapılacak ise el ve ayak ağrılı olabileceği için lokal anestezi uygulanabilir. Koltuk altı anestezi gerektirmez. Kırışıklık için uygulama süresi 5 dakika, terleme tedavisi uygulaması ise 10-15 dakikayı bulabilir.

İşlem Sonrası

Uygulama sonrası ise 2 -3 saat yüzün yıkanmaması, makyaj yapılmaması, masaj yapılmaması, eğilme ve yatma gibi hareketlerin yapılmaması önerilir. Hemen işe geri dönülebilir. Etkisi yaklaşık 2 gün içerisinde başlar. Tam etki yaklaşık 7-10 gün arasında görülür.

Yan Etkiler

Toksin uygulamasından sonra hafif bir kızarıklık veya morluk olabilir. Enjeksiyona bağlı ağrı ve acı oldukça azdır. Göz kapağında kısa süreli düşme (4 ile 6 hafta) yaşanabilir.
Botulinum toksin etki sonrası donuk bir yüz ifadesi yapmaz. Mimiklerde azalma yaptığı için ifade değişikliği olabilir ancak ilaç dozu ayarlanarak doğal bir görünüm elde edilebilir. Uygulama, bu konu hakkında deneyimli kişiler tarafından (uzman doktorlar) uygulandığında sorunlu çizgileri ortadan kaldıran ve yüzde parlaklık sağlayan bir yöntemdir.

Zararlı Mıdır?

Toksin kullanıldığı bölgede sınırlı kalır, lokal olarak uygulanır, vücuda dağılmaz, herhangi bir iç organı etkilemez, sistemik bir yan etki yapmaz. FDA ( Amerikan İlaç Araştırma Dairesi) onaylı botulinum toksin, tüm dünyada yaygın olarak 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.
Bu tip uygulamaların uzman doktorlar tarafından yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 7-10 gündür.

Dikkat

Yok

Ağrı

Yok

Anestezi

Yok

Yenilenme Zamanı

4 6 ay

İşlem Süresi

İşlem süresi 5 10 dakikadır.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci 5-7 gündür.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir