WhatsApp
Bizi Arayın

Dermal Dolgular

Dermal Dolgu Nedir?

Hyalüronik asit normalde cilt altında bulunan maddelerdir. Derideki yaşlanma ve yüz konturlarındaki bozukluklar dolgu maddeleri ile giderilebiliyor ve daha canlı parlak bir görünüm elde edilebiliyor. Her bölge için farklı çözümler sunan ve genellikle hyalüronik asit içeren bu maddeler yaşlanmanın belirgin olarak görüldüğü yüz bölgesi için sıklıkla kullanılmaktadır.

İşlem Öncesi

Kişinin dolgu yapılacağı alanlar ve yağların alınacağı alanlar belirlenir. Gerekli fotoğraflama yapılır. Kan sulandırıcı ilaçların bir hafta öncesinden kesilmesi tavsiye edilir.

İşlem

Herhangi bir anestezi gerektirmez. Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Sıklıkla kullanılan dolgu maddelerinin içerisinde lokal anestezik maddeler vardır. Uygulama aşamasında ve sonrasında ağrı oluşumunu engellerler. İşlem yaklaşık 1-30 dakika kadar sürer.

İşlem Sonrası

Uygulama sonrası ise 2 -3 saat yüzün yıkanmaması, makyaj yapılmaması, masaj yapılmaması, eğilme ve yatma gibi hareketlerin yapılmaması önerilir. Hemen işe dönülebilir. Etkisi hemen görülür. Takip eden 2 gün bol sıvı alımı önerilir, uygulanan madde sıvı emer ve etkisi daha çok ortaya çıkar.

Kullanım Alanları

Dolgular, mimik hareketlerinden bağımsız kırışıklıkları yok etmek, yara izlerini düzeltmek, travmatik defektleri doldurmak ve yüzdeki bölgeleri belirginleştirmek amaçlı kullanılmaktadır. Estetik amaçlı daha çok dudak kalınlaştırma, ağız etrafı derin kıvrımları giderme, dudak üstü dikey kırışıklıkları germe, boyun ve dekolte kırışıklıklarında, el sırtındaki kırışıklıklarda, yanak bölgesini belirginleştirme, çene ve burun gibi organlarda istenen volümleri elde etme amaçlı kullanılır.

Etki Süreleri

Dolgu maddeleri uygulama anında etkileri görülmeye başlar. Kullanılan dolgu maddesine göre etki süresi 6 aydan başlar, 18 ila 24 aya kadar devam eder.

Ne Zaman Yapılabilir?

Dolgu uygulaması ihtiyaç görülen her yaşta ve her mevsimde uygulanabilir.

Zararlı Mıdır?

Dolgu maddeleri kullanıldığı bölgede sınırlı kalır yani lokal olarak uygulanır, vücuda dağılmaz, herhangi bir iç organı etkilemez, sistemik bir yan etki yapmaz. FDA ( Amerikan İlaç Araştırma Dairesi) onaylı botox tüm dünyada yaygın olarak 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.
Son olarak bu tip uygulamaların uzman doktorlar tarafından yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Yan Etkileri

Dolgu uygulamasından sonra aynen botox uygulaması gibi uygulama bölgesinde kızarıklık ve ekimoz olabilir. Enjeksiyona bağlı ağrı, içeriğinin yoğun olmasından dolayı daha fazla olması beklenir ancak çoğu dolgu maddeleri lokal anestezik içerirler ve ağrı etkisi minimalize edilmiş olur. Bir diğer nadir görülen yan etki granülom (cilt altı tesbih taneleri) oluşmasıdır. Vücudun bu maddeleri yabancı cisim olarak algılayıp kist formasyonu oluşturmasıdır. Ancak tedavisi mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir