WhatsApp
Bizi Arayın

Jinekomasti

Erkekte Kadın Tipi Meme(Jinekomasti)

Erkeklerde görülen kadın tipinde meme büyümesine jinekomasti denilir. Oldukça sık karşılaşılan genişlemiş erkek memesinin çıkartılma işlemidir. İyi huylu meme büyümesidir ama erkeklerde estetik olarak kötü görünüme sebep olur ve kişide özgüven problemleri yaratabilir.

Neden Oluşur?

Yeni doğanlarda, ergenlikte ve yaşlılarda, hormonal bozukluklarda, bazı tip kanserlerde, alkol kullanımında , bazı ilaç kullanımlarında, Steroid kullanımında olabilmektedir. En sık sebebi yapısal olmasıdır. Jinekomastiye neden olan herhangi bir ek durum saptanmaz ise ve bir yılın üzerinde meme dokusu mevcut ise kişi ameliyata yönlendirilir.

Ameliyat Öncesi

Hastaya ait detaylı bilgiler alınır. Meme muayenesi yapılır. Ek hastalıkları ekarte etmek için bir takım tetkikler gerekebilir. Tek taraflı ya da çift taraflı olabilir. Sıklıkla hassasiyet eşlik eder. Deri fazlalığı ölçülür. Meme dokusunun içeriği anlaşılmaya çalışılır. Kadın tipi meme dokusu artışı, yağ dokusu artışı ya da her ikisi birden olabilir. Sistemik muayenesi yapılır. Daha sonra meme içeriği için mutlaka meme USG’si çektirilir. Ameliyat öncesi meme ölçümleri ve fotoğraflama yapılır.

Hangi Yöntem Kullanılır?

Yağ dokusu fazla ise yağ çekme (liposuction), meme dokusu fazla ise meme başı etrafı kesi ile doku çıkarma yapılır. Deri fazlalığı var ise mutlaka fazla olan deri çıkartılmasıdır. Bu yöntemler kombine edilebilir. 

Ameliyat

Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Meme yapısına göre yapılacak olan ameliyatlar değişkendir. Pansuman sonrası korse kullanılır.

Ameliyat Sonrası

Sıklıkla 1 gece hastanede yatarsınız. Ameliyat sonrası beslenme kısa sürede başlar. Dren sıklıkla uygulanmaz. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Pansumanlarınız 2. veya 3. günden sonra açık bırakılır sadece özel korse giyilir. Bu sürelerden sonra duş alabilirsiniz. Memelerde ağrı, şişlik morluklar oluşabilir 7-10 gün içerisinde bu şikayetler geriler. 5 gün sonra işe geri dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmak gerekir. Özel korse genellikle 3-6 hafta kadar giyilmelidir.

Ameliyat Sonrası İzler Fazla Görülür Mü?

Sıklıkla yağ çekme ve/veya doku çıkarma ameliyatları yapılır. Yağ çekme için göğüs duvarından çok küçük delikler yeterlidir. Doku çıkarma gerekirse meme başı koyu alan ile açık renk alan arası yarım ay şeklinde kesi yapılır. Oluşacak izler minimaldir ve doktorunuzla beraber özel iz tedavileri yapılacaktır.

Sonuç

Aşırı kilo değişimi olmaz ise ameliyat sonuçları kalıcıdır. Çabuk sonuç verir ve yüz güldürücüdür. Kişilerde ciddi derecede özgüven artışına yol açar.

Kesin Sonuç

Kesin sonuç 6 ay- 1 yıldır.

İyileşme Süresi

İyileşme süresi 5-7 gündür.

Ağrı

Yok

Anestezi

Genel

Yenilenme Zamanı

Yok

İşlem Süresi

İşlem süresi 1-2 saattir.

NOT

Özel korse 1 ay

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir