Meme Dikleştirme Ameliyatı

Home / Genel / Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme Dikleştirme Ameliyatı

MEME DİKLEŞTİRME (MASTOPEKSİ) AMELİYATI

MEME DİKLEŞTİRME (MASTOPEKSİ) AMELİYATI Nedir?

Mastopeksi memelerin belli oranda dikleşmesini sağlayan bir estetik operasyondur. Hamilelik sonrası, hastalık sonrası veya kendiliğinden olan meme düşüklüklerini (pitoz) görüntü olarak düzeltmeye yönelik bir operasyondur.

Beklenen Fayda Nedir? Ameliyat Tekniği Nasıl Uygulanır?

Burada meme derisi belli tekniklerle azaltılır, böylece eldeki meme dokusu hacmi daha dik olarak durur.

Bu ameliyatta sarkmış meme başını daha yukarı çekmek, memeleri daha dik konuma getirmek için çeşitli cerrahi kesiler yapılır. Bu izler meme başı çevresinden dolanıp, dik olarak aşağıya inen ve yatay bir bacağı olan (Ters T harfi şeklinde) izler olmaktadır. İzlerin miktarı memenin sarkıklığı ile doğru orantılı olarak artabilir. Dikey iz meme başından meme altı oluğuna kadar, yatay iz meme altı oluğunun bir ucundan diğerine uzanır. Kısa T tekniğinde yatay iz daha kısa yapılmaktadır. Bazen sadece dik bir izle (Vertikal teknik) dikleştirme yapmak mümkün olmaktadır. Bu izler de yaşam boyu kalmaktadır. İzlerin kalınlığı kişiden kişiye değişebilir. Bu konuda bir garanti vermek söz konusu değildir. Hastalar genellikle bu izlerden şikayetçi olmamaktadır. Hasta tarafından bilinen bir hastalık veya bir alerji varsa bu hekime bildirilmelidir.  Bu ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi hastanın tam olarak uyutulması ve solunumunun nefes borusuna yerleştirilen bir tüple anestezi ekibince denetlenmesi anlamına gelmektedir.

Ameliyathanede hastanın kalp atımları ve kan oksijen seviyesi ameliyat süresince, devamlı olarak elektronik cihazlar yardımıyla takip edilmektedir. Kullanılan malzemelere karşı alerji veya ilaç reaksiyonu nadiren de olsa görülmekte ve ölümcül olabilmektedir. Üstelik rutin testlerle bu maddelere duyarlı kişiler önceden saptanamamaktadır. Ancak bu istenmeyen durumlar hastane koşullarında oluştuklarında, başarıyla tedavi edilebilirler ve hastaya zarar verecek bir durum olma olasılığı son derece azdır.

Ameliyat Öncesi Süreç Nasıl?

Genel anestezi öncesi, hastanın midesi boş olacak şekilde, 6-8 saat hiçbir şey yenilmez ve içilmez. Ameliyat sonrası da en az 4-6 saat ağızdan hiçbir şey verilmez. Bu süreler hastanın hekimi tarafından değiştirilebilir.

Ameliyat Süresi Ne Kadar?

Ameliyat süresi yapılacak işleme göre 3 – 5 saat kadar sürmektedir. Cerrahi müdahale sırasında yapılan işlemlere bağlı olarak bu süre değişebilmektedir.

Beklenen fayda Nedir?

Meme dokusu hacminin daha dik durmasını sağlamaktır.

 

İyileşme Dönemi Nasıl?

Ameliyat sonrası genellikle 1 saat kadar uyanma odasında izlendikten sonra, hasta odasına gönderilir. Ancak anesteziye bağlı olarak bulantı ve benzeri sorunlar olursa kalış süresi uzayabilir.  Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olur. Memeler ilk 1-2 gün hafif mor, şişmiş görünür ve rahatsızlık verebilir; ama ciddi bir ağrı olmaması beklenir. Bandajlar yaklaşık 7 gün sonra çıkarılır; yumuşak bir destek sütyeni giydirilir. Hekim tarafından önerilen egzersiz, ilaç kullanımı ve özel sütyen takılması tavsiyelerine uyulmalıdır.

 

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search