Göz Kapağı Estetiği

Home / Genel / Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

ESTETİK GÖZ KAPAĞI (BLEFAROPLASTİ) AMELİYATI

woman-having-fun-with-magnifying-glass_23-2147762420

BLEFAROPLASTİ Nedir?

Blefaroplasti (Estetik Göz Kapağı Ameliyatı), altta yer alan yağ dokusu ile beraber üst ve alt göz kapağının her ikisinden fazla cilt ve kasın uzaklaştırıldığı cerrahi bir girişimdir.

BLEFAROPLASTİ Beklenen Faydası Nedir?

Blefaroplasti düşük, sarkık gevşek cildi iyileştirir. Üst göz kapaklarının sarktığı yaşlı hastalarda görmeyi düzeltmeye yardım eder. Blefaroplasti, gözün dış yanında oluşan kazayağı veya diğer kırışıkları uzaklaştırma, gözaltındaki siyah halkayı ortadan kaldırmada, sarkık kaşı kaldırmada yararlı değildir. Bu sorun için en etkili yöntem botox uygulamasıdır. Bilindiği gibi botox uygulamalarının etkisi geçicidir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı; her hasta için onun özellikle ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. Sadece alt ve üst göz kapağı veya her iki bölgeyi içeren şekilde yapılabilir veya göz, alın, kaş, burunun diğer cerrahi girişimlerle birlikte yapılabilir. Göz kapağı cerrahisi yaşlanma sürecini durdurmaz. Buna rağmen göz kapağı bölgesinde gevşemiş, sarkmış görünümü azaltır.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilenler Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatlarından önce kaşın duruşu incelenir ve gerekiyorsa kaşla veya alınla ilgili yöntemler tartışılabilir. Bu noktada bazen üst kapaktaki deri yığılmalarının nedeninin kaştaki gevşeme ve aşağı yönde yer değişikliğine bağlı olduğunu bilmekte yarar vardır. Bu konu, muayene sırasında belirtilir. İşlem öncesinde göz kapakları fonksiyonları incelenir. Bazen fonksiyon bozuklukları ve buna bağlı kapak asimetrileri olabilir. Bunlar değerlendirilerek ne oranda düzelebilecekleri belirtilir. Yüzün uyumuyla ilgili daha iyi sonuçlar elde etmek için küçük veya büyük ilave girişimler önerilebilir. Bunlar bazı bölgelere yağ enjeksiyonundan, orta yüz ameliyatlarına kadar farklı yöntemler olabilir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyattan önce bir hafta süreyle aspirin ve aspirin içeren ilaçlar kullanmamalıdır. Aynı şekilde yeşil çay gibi bitkisel çayların ve E vitamininin kan sulandırıcı etkisi olduğuna inanıldığından, bunların da ameliyattan önce bir hafta süreyle alınmamasında yarar vardır. Ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında yapılmaktadır. Bu nedenle işlemden 5 saat öncesinden itibaren yemek yenmemeli ve 4 saat öncesinden itibaren sıvı alınmamalıdır. İşlemden önce kan tetkiki ve kanama pıhtılaşma testleri yapılacaktır. Bunun yanında, hastanın genel sağlık durumu ve tıbbı öyküsü göz önüne alınarak ilave tetkiklerin yapılması gerekebilir. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka hekime bildirilmelidir.Ameliyat sırasında cerrah önce deriyi, altında yatan yağ dokusu ve kaslardan ayırır. Sonra yağlar alınır, deri fazlalığı kesilir. Kesileri kapatmak için kullanılan dikişlerin sayısı ve tipi cerrahın kararına bağlı olarak değişir.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi 1-3 saat arasında değişebilmektedir.

Beklenen fayda; üst ve alt göz kapağının her ikisinden fazla cilt ve kasın uzaklaştırılmasının sağlanmasıdır.

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search