Kulak Estetiği Ankara

Home / Cerrahi İşlemler / Kulak Estetiği Ankara

Kulak Estetiği Ankara

Closeup of a simple behind the ear tattoo of a young woman


KEPÇE KULAK AMELİYATI (OTOPLASTİ)

KEPÇE KULAK AMELİYATI (OTOPLASTİ) Nedir?

Kulağın kafa tabanına uzaklığı ve kendi içindeki açıları farklılıklar gösterebilir. Kulağın kıvrımlarının silik ve kafa tabanından uzaklığının çok olmasına ‘kepçe kulak’ adı verilir. Tıbbi açıdan hiçbir sorun yaratmayan bu durum, özellikle çocukluk döneminde psikolojik travmaya yol açabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı kulağa yeniden şekil vermek için yapılan bir ameliyattır.

Ameliyat İçin Uygun Yaş Aralığı Ne Zaman?

Altı yaş civarında kulak gelişimi büyük oranda tamamlandığı için, düzeltme işlemi özellikle bu yaştan sonra yapılır. Altı yaştan itibaren bu ameliyatların yapılmasının bir diğer nedeni de, özellikle ilkokul çağında çocuğun uğrayabileceği psikolojik travmalardan onu uzak tutabilmektir. Kepçe kulak ameliyatları altı yaşından itibaren yapılmakla birlikte, çoğu zaman daha ileri yaşlarda hekime başvurulursa ameliyatın yapılmasına bir engel yoktur.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Erişkinlerde bu ameliyat yapılacağı zaman ameliyat öncesinde on gün süreyle aspirin ve kan sulandırıcı maddeler kullanılmamalıdır. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka hekime bildirilmelidir.

Ameliyat Teknikleri nelerdir?young-man-wearing-a-blue-outfit_1298-118

Doğuştan kepçe olan kulakların düzeltilmesi için çok çeşitli ameliyat teknikleri mevcuttur. Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili teknik ayrıntılar önceden tartışılır ve farklı teknikler arasından, kişinin beklentilerine uygun olan yöntem seçilir. Ameliyat öncesi rutin kan tahlilleri ve muayeneler yapıldıktan sonra ameliyata geçilir. Ameliyat genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında (çocuğun sakinleştirilmesi ve ameliyat bölgesinin uyuşturulmasını takiben) yapılabilir. İleri yaşlarda yapılacak ameliyatlarda genel anestezi pek tercih edilmez, sedasyon ve lokal anestezi ön planda tutulur. Eğer ameliyat sedasyon ve lokal anestezi altında yapılırsa hastanede yatılması gerekmez. Ameliyat genellikle kulak arkasından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Kıkırdak şekillendirilerek, kafa tabanıyla kulak arasındaki açı ve mesafe ayarlanır. Yine kulak arkasındaki kesi kapatıldıktan sonra (alınması gerekmeyen dikişlerle) örtücü ve hafif baskılı bir pansuman uygulanır.

Ameliyat Süresi Ne Kadar?

Ameliyat süresi 1-2 saat arasında olup cerrahi müdahale sırasında yapılan işlemlere bağlı olarak bu süre değişebilmektedir. Beklenen fayda; Kulağın şeklinin değiştirilerek mümkün olduğunca simetrik, doğal görünümlü bir kulak elde edilmesinin sağlanmasıdır

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search