Burun Estetiği

Home / Cerrahi İşlemler / Burun Estetiği

Burun Estetiği

Rinoplasti

Rinoplasti Nedir?

Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir. Estetik burun ameliyatı ile burunun boyutu küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir, genişletilebilir, üst dudakla burun arasındaki açı değiştirilebilir.

Beklenen Fayda

Bu ameliyat doğumsal bozuklukların, burun yaralanmalarının ve bazı solunumsal problemlerin düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta burnu ile ilgili şikayetlerini tüm detayları ile hekime aktarmalıdır. Solunumla ilgili şikayetleri olup olmadığını, oluyorsa; mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, burunda akıntı gibi sorunlara yol açıp açmadığını bildirmelidir. Geçirilen travmalar ve önceden geçirilmiş bir operasyon olup olmadığı zamanlarıyla birlikte, geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa bildirilmelidir.  Bu cerrahi yöntem için en ideal olan kişiler mükemmel bir burun bekleyenlerden ziyade, görünümde daha iyi olmayı umanlardır. Rinoplasti olacak kişilerde istenilen kriterler, gerçekçi beklentiler, sağlıklı olma ve psikolojik sağlamlıktır. Rinoplasti diğer cerrahi yöntemlerle birlikte uygulanabilir.

Ameliyat Şekilleri Nelerdir?

Herkese uygulanabilecek genel bir estetik burun ameliyat yöntemi yoktur. Ameliyatlar iki şekilde yapılabilir; işlem sırasında kişinin tam olarak uyutulduğu genel anestezi veya kısmen sakinleştirilerek ameliyat bölgesinin uyuşturulduğu sedasyonla lokal anestezi. Bu yöntemler hastaya ayrıntılı olarak anlatılarak hangi yöntemin hastaya uygun olacağına karar verilir. Kesi burun içinde veya açık rinoplasti ameliyatında olduğu gibi dışarıda olabilir. Rinoplasti sırasında burnun iç kısmına yapılacak olan müdahale genellikle nefes almayı kolaylaştırır.

Ameliyat Süresi Ne Kadar?

Ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1,5-2 saattir.   Beklenen fayda; burun boyutunun küçültülmesi, burun ucunun şeklinin değiştirilmesi, burun deliklerinin daraltılması, genişletilmesi, üst dudakla burun arasındaki açının değiştirilmesi şeklinde değişiklikler gösterebilmektedir.

 

İyileşme Dönemi; 

Ameliyattan sonra burnun üzerinde alın ve yanaklara uzanan bir alçı kalıp, burun içinde tamponlar olacaktır. Eğer tampon uygulanmışsa genellikle ameliyatın ertesi günü veya iki gün sonra bunlar alınır. Ameliyattan sonra ilk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar için bazı ilaçlar tedavide yer alacaktır.  Ameliyattan dört saat sonra sulu gıdalar ile beslenme başlar ve hastanın dolaşmasına izin verilir.               Genellikle hasta; sabah yapılan ameliyatlarda akşamüzeri, öğleden sonra yapılan ameliyatlarda ise ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonraki ilk 48 saat dinlenme, alın ve yanaklara iki saatte bir 15 dk. soğuk uygulaması hastayı rahatlatır, şişlik ve morlukları sınırlar. Üçüncü günden itibaren şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde geçmeye başlar. Günlük aktivitelere yavaş yavaş dönülür.  Ameliyattan bir ya da iki hafta sonra alçı kalıp alınarak sadece burnu örten bir ince bant uygulanır. Amaç, kalıbın alınmasını takiben, burunda oluşabilecek şişlikleri kontrol etmektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bant yaklaşık bir hafta burun bölgesinde tutulur. Burundaki bantlar açıldığında ana hatları ile burun şeklini görebilseniz de, detayların ortaya çıkması zaman alır. Özellikle ilk aylarda sabahları burun daha şiş olabilir, bu şişlik gün içinde azalır. Burun ucuna yapılan girişimlerin yoğunluğuna ve kullanılan tekniğe bağlı olarak, burun ucunda geçmesi bazen ayları bulabilen uyuşukluk ve sertlik olabilir.  Ameliyattan sonra erken dönemde burun darbelerden korunmalıdır. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ve gözlük kullanımı ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Aynı şekilde ödem oluşmaması için sauna, solarium, güneş banyosu ve buhar banyosuna aynı süreyle maruz kalınmamalıdır. Buna karşın ikinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir. Ameliyattan sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunum çok rahat değildir. Bu dönemde bazı damla ve kremler önerilebilir. 1,3,6 ve 12. aylarda kontroller yapılarak iyileşme süreci izlenir. Ameliyat öncesi ve sonrasında çekilen resimlerle kıyaslamalar yapılır

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

silkpeel-use-face