Göğüs Büyütme

Home / İşlemler / Göğüs Büyütme

Göğüs Büyütme

Özellikle kadın vücudunda büyük bir öneme sahip olan göğüsler, giyilen kıyafet ve iç çamaşırların vücutta estetik durup durmadığını direkt olarak etkileyen bir unsurdur. Kişinin öz güvenini etkileyen bir durum olan göğüs görünümü, dönemin teknolojisi ile istenilen seviyeye erişimi sağlanmaktır. Normalden küçük göğüslere sahip olduğunu düşünen kadınlar bunu kafalarına takarak öz güven seviyesi düşük bir yaşamın sınırlarına girmektedir. Bu durumdan kurtularak hayal ettiği göğüs görünümüne erişmek isteyen kadınlar genel olarak meme büyütme operasyonlarına ilgi göstermektedir.

Genetik nedenler ve gelişim bozukluğu sebebi ile geçmişten bu yana küçük kalan göğüslere rastlanıldığı gibi doğum sonrasında içe kaçıp boşalarak küçülen göğüslere de rastlanılmaktadır. Bazı durumlarda ise asimetrik durum söz konusudur ve göğüslerden biri diğerine göre daha küçüktür. Böyle durumlarda göğüslerden birine işlem uygulanmaktadır. Genel olarak göğüs görünümünden memnun olmayan kişilere Göğüs büyütme operasyonları kapsamında hayal ettikleri dolgun ve iri göğüslere kavuşma imkanı sunulmaktadır.

Meme Büyütme Operasyonları Kimlere Uygulanabilir?

  • Gelişim çağından bu yana göğüsleri gelişme sağlamayarak küçük göğüslere sahip olanlar, (Böyle duruma sahip kişilerde bu durum genel olarak kalıtsaldır)
  • Hamilelik ve emzirme döneminde bazı kadınlarda göğüs içi boşalarak meme bölgesinde küçülme gözlenir. Böyle durumlarda meme büyütme operasyonuna başvurulabilir. Bu sorunda genel olarak memenin alt bölgesinde sorun oluşur ve silikon ile bu sorun kolayca giderilir.
  • Göğüsleri arasında asimetrik bozukluk gözlenen kişiler Göğüs büyütme işlemleri ile bu sorundan kurtulabilir.

Göğüs bölgesini daha dik ve hacimli bir görünüme kavuşturan silikonları kullanmak için 18 yaşına gelmiş olmak yeterlidir. Silikon işleminde ise herhangi bir üst yaş sınır yoktur. Sağlığı yerinde olan kişilere bu işlemler kolayca uygulanabilmektedir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her estetik işlemde olduğu gibi göğüs büyütme işleminde de alanında güven veren bir plastik cerrah bulunmalıdır. İşlemden önce cerrahla her durumu konuşarak ameliyat sonrasında istenmeyen bir durumun oluşması engellenebilir. Bir diğer önemli unsur ise kişinin istediği göğüs boyutuna karar vermesidir. Bu konuda herhangi bir teknik sınırlama bulunmamaktadır.

Kişi istediği göğüs boyutunu en açık dille cerraha aktarmalıdır. Plastik cerrah hasta talebini dikkate alarak ideal göğüs boyutu olarak önerilerini dile getirecektir. Göğüs kafesi genişliği, hasta boyu, kol uzunluğu, omuz genişliği, mevcut memenin taban genişliği ve yüksekliği gibi unsurlar dikkate alınarak ideal meme boyutuna karar verilmektedir. Göğüs büyütme işleminde en önemli amaç doğal görünümü sağlamaktadır. İşlemde her iki göğüsün aynı büyüklüğe sahip olması, vücudun taşıyabilmesi ve dışarıya doğru taşmamasına özen gösterilmektedir.

Göğüs büyütme işlemi öncesinde önem arz eden bir diğer unsur ise implantın hangi kısımdan konulacağıdır. Bu konuda hastanın isteği de dikkate alınarak verdiğimiz öneriler doğrultusunda hareket etmekteyiz. Meme implantı; koltuk altı, meme başında ki koyu kısmın çerçevesinden ve memenin alt kısmından olmak üzere 3 biçimde yerleştirilmektedir. Bu konuda nihai karar hasta ve doktor ile birlikte alınır. Bu noktada uygulanacak yöntemin avantaj ve dezavantajları detaylı ve duru bir dille hastaya açıklanmalıdır. Meme başından implant yerleştirilmesi durumunda iz kalma durumu bulunmayacağından bizler bu yöntemi daha sık bir biçimde kullanmaktayız.

Silikon Seçimi

Meme büyütme işlemlerinde silikon meme protezleri kullanılarak büyüme sağlanmaktadır. Halk dilinde silikon olarak bilinen bu protezler; dimetil siloksandır ve bir çeşit polimer olup ideal özellikleri taşıyan bir biyo implanttır.

Tercih edilen silikon meme protezleri jel yada serum fizyolojik (salin) içerikli olabilmektedirler. Silikon meme protezi her ne şekilde kullanılırsa kullanılsın kişinin vücudu ile temas eden dış kısımda ki silikon katı haldedir. Serum fizyolojik uygulamalarda ise dış kısmı katı olan silikonun içine operasyon sırasında serum fizyolojik ile binde dokuz oranında tuzlu su eklenmektedir. Jel halinde bulunan silikonlarda ise istenen şekil fabrikasyon olarak hazır halde gelmektedir. Silikon meme protezlerini şekil olarak ise damla, yarı damla ve yuvarlak olarak kategorize edilebilir.

Meme Büyütme Ameliyat Süreci

İşleme karar verildikten sonra işlemden 10 gün öncesinde Aspirin, E Vitamini ve Coenzim Q gibi kanı sulandırıcı özelliği bulunan ilaçların kullanımı yasaklanmaktadır. Ameliyata karar sürecinde ise hastanın geçmişte sahip olduğu önemli bir rahatsızlık ve kullandığı ilaç varsa bunu cerraha bildirmelidir. Hastada herhangi bir sağlık sorunu yok ise ameliyat günü uygulanacak rutin tetkikler ile ameliyatın gerçekleştirilmesinde sağlık açısından bir sorun olup olmadığı tespit edilecektir.

Ameliyat öncesinde hasta üzerinde yapılacak olan bir çizim ile silikonun yerleştirileceği alan işaretlenmektedir. İşlemin ardından kıyas yapabilmek için işlemden önce fotoğraf çekilmektedir. Ameliyattan yaklaşık 5-6 saat önce yeme içme gibi faaliyetler kesilmelidir.

Göğüs bölgesine yerleştirilen protezler ömürlük olup, ileride bir emzirme durumunda herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Uygun bir yerleştirme yapılmış ise silikon varlığı hamilelik sürecinde önlem alınması gereken bir duruma yol açmamaktadır.

Meme büyütme işlemi genel olarak bir ile bir buçuk saat arasında sürmektedir. Bu işlemler derin sedasyon altında gerçekleştirilmektedir. Yani işlem sırasında hasta uyumaktadır ama hastaya klasik genel anestezi uygulanmamış olur. Bu uygulama sayesinde hastanın bilinci işlemin ardından kısa sürede açık hale gelmektedir. Göğüs büyütme operasyonlarında dren koyulmamaktadır. İşlemin ardından yaklaşık 2 saatlik bir gözetim süreci bulunmaktadır. Ameliyata tabi tutulmuş kişi aynı gün taburcu edilirken, işlemin ertesi günü normal hayatına devam edebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

  • İşlemin Ardından Meme Bölgesinde İz Kalır Mı?

İşlemin ardından meme başının koyu renk ve açık renkli kısmı birleşiminden yapılan kesiler belli olmaz iken meme altından yapılan işlemler özellik ilk birkaç aylık dönemde kesiler daha belirgindir. Meme altında ki kesi izleri yaklaşık olarak 3-4 santimdir. Koltuk altından yapılan uygulamalarda ise kol kaldırılmadığı sürece kesi belli olmamaktadır. Kol kaldırılarak aksilla çukuru ortaya çıkarıldığı durumlarda ise kesi izi çizgi halinde belirmektedir. Uygulanan kesiler sebebi ile kalan izler süreç içerisinde kapanmaktadır. İşlem öncesinde oluşacak kesi durumları hastaya açık bir biçimde anlatılmalıdır. İz kalmaması sebebiyle silikon işlemlerinde en çok meme ucundan yerleştirme metodu tercih edilmektedir.

  • Meme Büyütme Ameliyatının Ardından Emzirmede Herhangi Bir Sorun Olur Mu?

Göğüs büyütme işlemlerinde uygulanan protezler meme dokusunun altına yerleştirilmektedir. Meme başından gerçekleştirilen yerleştirme işlemlerinde dahi silikon meme dokusu ya da süt kanallarına herhangi bir zarar vermez. Bu nedenledir ki silikon emzirmede herhangi bir soruna yol açmamaktadır. İşlem öncesinde cerrahınız size bu garantiyi sunacak tecrübede olmalıdır.

  • Silikon Meme Protezi Kansere Sebep Olur Mu?

Yapılan tüm araştırmalar meme bölgesine yerleştirilen silikon meme protezlerinin kansere yol açmadığını kesin olarak göstermektedir. Meme büyütme işlemleri tüm dünyada oldukça tercih edilmektedir.

  • Silikon Meme Protezleri Ömürlük Müdür?

Yapılan araştırmalar silikon ömrünün insan ömründen fazla olduğunu ortay koymuştur. Fakat işlemin ardından seneler geçtikçe deri ve deri altı dokularında sarkma meydana gelmesi, aşırı kapsül oluşması sebebi ile silikonlarda görsel olarak sorunlar yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda müdahale edilip durumun düzeltilmesi gerekebilir.

  • Silikon Meme Protezi Patlar Mı?

Silikon meme protezinde dışarıdan bir etki olmadığı müddetçe patlama gibi bir durum gözlenmez. Dışarıdan delici bir alet temasında ise deformasyon gözlenebilmektedir. Dışarıdan oluşan bir etki ile delinen silikon jel molekülleri birbirlerine sıkı bir biçimde bağlı olduğundan akma göstermez ve diğer dokulara ulaşamazlar. Ayrıca her protezin etrafından az da olsa oluşan kapsül silikonu dış etkilere karşı korur.

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

burun-estetigivucut-estetigi